زندگی از نگاه من!

بدیهی است کلیه نوشته ها در این مکان نظرات شخصی نویسنده بوده و ارزش دیگری ندارد!

4 آبان 1393 ساعت 08:44

دانش - خرد - بینش

آدم های زیادی هستند که چیز های زیادی می دانند، تلنباری از اطلاعات و محفوظات دارند، حتی می توان آنها را به عنوان مرجع های متحرک به کار گرفت، مثلا از آنها بپرسی فلانی فلان مطلب را در کدام کتاب و کدام صفحه نوشته است؟! یا مثلا فلان مطلب را فلانی چند بار در کجاها ذکر کرده است و در چه تاریخ هایی و در حال نوشتن آن مطلب چه حال و روزی داشته! و یا هرآنچه هر کجا و به هر زبان درباره فلان مطلب گفته یا نوشته شده را از الف تا ی بازگو کن!!


اما تعداد بسیار کمی از آنها هستند که می دانند این همه اطلاعات درباره آن مطلب به چه کاری می آید , و خرد استفاده از آن را دارند!

از میان این عده کم نیز شاید انگشت شمار باشند که واقعا می فهمند  در باره چه چیز صحبت می کنند و اصلا چرا درباره اش صحبت می کنند و  از آنچه می دانند و می فهمند استفاده می کنند!

ب ل ه ، این فرق دانش و خرد و بینش  است . . . !

انتخاب با ماست که با ولع رایج امروز بیشتر و بیشتر در مغز خود بچپانیم و ژست ش را بگیریم و با این شهوت سیراب نشدنی ِ بیشترین و بهترین را داشتن بمیریم یا تلاش کنیم به آنچه می دانیم ابتدا عمل کنیم و در سایه این دانستن کمی بیاساییم و سپس تصمیم بگیریم به کدام سمت میرویم تا بدانیم دقیقا کدام دانستن ها به کارمان می آید و کدام را باید دور ریخت .


پی نوشت: جالب اینکه این یادداشت رو دیروز صبح نوشتم ولی دیشب تذکر مشابهی رو خودم دریافت کردم!! اگرچه همه اون انتقاد رو وارد نمی دونم اما خوبه که حواسم باشه بیشتر وقتم رو باید پایین منبر بگذرونم نه اون بالا 

برچسب‌ها: تفکر، دانش، عمل
نظرات (1)
که من فکر میکنم داشتن "خلاقیت" در چگونه استفاده کردن از دانسته هایت نقش بیشتری از خود دانشت نداشته باشد کمتر هم نیست .
6 آبان 1393 ساعت 14:22
امتیاز: 1 0
پاسخ:
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :